Úvod Ceník prací Barbie Postavy EQ Domek Porcelánové panenky Loutky Patchwork Odkazy

MOJE LOUTKY

Doma jsme loutkové divadlo nikdy neměli, ale já ho milovala a proto jsem velice ráda chodila na návštěvu ke známým, kteří divadlo měli. Když byli moji synkové malí, dostali loutkové divadlo od sousedů a já se okamžitě pustila do renovace. Všechny loutky dostaly nové kostýmy, vodicí nitě, já nakoupila scénáře, muž udělal osvětlení podia a občas jsme dětem hráli. Loutky byly asi 20 cm velké a byly z 50.let.

Bohužel nám po revoluci vykradli sklep a divadlo i s loutkami a dalšími věcmi bylo v nenávratnu. Naštěstí pojišťovna něco zaplatila a já za pár měsíců koupila loutkové divadlo v bazaru. Tedy divadlo.... byla to jedna krabice kulis a jedna krabice loutek. Podium ani portál tam nebyl, to jsem sehnala až před pár měsíci na aukru.

Loutky i celé divadlo je asi z 20.-30.let a všechno bylo v dezolátním stavu. Loutky jsou vysoké 30 cm, mají sádrové hlavičky a nohy a dřevěná tělíčka a ručičky. Ani jedna z loutek ale neměla celý vodící drát, hlavičky měly otlučené nosy i kousky hlaviček, nožičky byly až na pár výjimek jen pahýly, některé loutky nesly stopy pokusů o nápravu, takže chybějící části byly zamalovány, některé ručičky a nožičky chyběly úplně a v krabici se našlo i pár samostatných hlaviček a tělíček.

A tak nastala renovace.Největší problém pro mě byly dřevěné "šibeničky" - nevím jaký je odborný název, ale je to dřevěná trubička, ke které je přilepený obdélníček z překližky s dírkami na vodící nitě. Trubičkou se protáhne vodící drát a bez téhle šibeničky se vlastně loutky nedají vodit. Já ale nedokázala do té tyčky vyvrtat díru na ten drát.
Ptala jsem se kdekoho, ale nakonec mi pomohla neteř, její šikovný kamarád mi šibeničky vyrobil. Ale zároveň mi "dohodila kšeft". Další její známý zdědil staré dřevěné loutky asi 50 cm vysoké, ale nahaté, tak jestli bych něco na ně neušila.
A tak jsem nejdřív ušila kostýmy těmhle třem velkým loutkám:

Potom začala práce na mých loutkách. Všechno rozebrat, na hlavičkách dosádrovat chybějící části, nožičky pro loutky - holky jsem odlévala ze sádry do formy. Tu jsem si musela podle jedné nožičky vyrobit ze silikonu - to bylo docela náročné. Ale pak už to šlo dobře. Mužské nohy jsem modelovala ze samotvrdnoucí hmoty. Dřevěné ručičky a tělíčka jsem vyřezávala
Protože kreslení a malování není rozhodně moje parketa, obličeje loutek mi namalovala moje velice šikovná neteř. Já už jsem pak loutky jen sestavila dohromady a oblékla.

V současné době mám hotových 8 loutek a dalších asi 10 čeká, až se k nim zase vrátím. Protože mě ale v současné době plně zaměstnává domeček pro barbíny a panenky vůbec, ještě to nějaký čas potrvá.

Tady jsou hotové loutky

Když se teď na ty nafocené loutky dívám, připadají mi ošklivé a neforemné. Ale to je tím, že mám teď stále před očima barbínky. Loutky jsou vyrobené v jiné době a hlavně pohled dítěte na loutky v divadle je jiný.
Věřím, že až budou hrát pro moje vnučky i další děti, se budou líbit.

ZPĚT NA HLAVNÍ STRANU