Úvod Ceník prací Barbie Postavy EQ Domek Porcelánové panenky Loutky Patchwork Odkazy

Postavy EQ

Před více než dvěma lety mi syn do PC nahrál on-line hru a já panenky "uložila k ledu" a veškerý volný čas proseděla u počítače. Po roce přišel s novou hrou, které jsem se nějaký čas sice bránila, ale nakonec jsem jejímu kouzlu propadla také. Hra NWN (NeverWinter Nights), server Equilibrie je ze světa fantazie a odehrává se ve 12. století. Po čase mi ale začalo scházet nějaké "tvoření" a napadlo mě z Barbínek vytvořit postavičky z této hry.

Co se mi za dobu od konce loňského roku povedlo vytvořit, uvidíte tady.

Začala jsem postavičkou za kterou hraji, čarodějkou Camelií

a takhle vypadá v mém podání

Šatičky jsou ušité z čistého hedvábí (použila jsem šátek), na rukávy a přední díl je naaplikovaná krajka, olemovaná našitou bavlnkou, kolem je výšivka. Protože sukně prosvítala, musela panenka dostat i spodničku. Navrch má Cami vrchní sukni vpředu otevřenou, zapnutou v pase a vestičku.


Další postava, kterou jsem vytvořila, byl elf Deadrok. První panenka, kterou jsem musela převláskovat. Začátky byly těžké, ale nakonec se podařilo.

myslím že se docela povedl

Obleček se skládá z "trika" se stojákem, je z úpletu, zapnutým vzadu da patentku, širkokých kalhot a vesty, které suplují tzv. přehoz, aby bylo snadnější panenku obléct. To je zhotoveno z plátna, stejně jako šedé lemy. Kožený opasek se zapíná na sponu z náramkových hodinek a na pásku je zavěšena kožená pochva s mečíkem. Kožené chrániče předloktí se zapínají na suché zipy. Jinak je nepoužívám, ale v tomto případě jsem lepší řešení nenašla. Botičky jsou také kožené a vzadu se šněrují. Na plášť jsem použila úpletový samet, protože tkaný bavlněný se mi zdál příliš silný a tvrdý. Plášť je podšitý.


Když jsem probírala krabici s bárbínkama, které bych mohla použít na postavičky ze hry, přišla mi pod ruku tahle pihovatá Midge.

Ihned se mi vybavila postava malé pihovaté elfky Silmelinde, tzv. "baťůžkářky"

S úpravou panenky nebyla téměž žádná práce, stačilo jí jen trochu upravit účes.

Šatičky jsou ušité z umělého hedvábného žoržetu, ozdobené kraječkou. Kraječka je olemovaná navrch našitou mulinkou, ze které je zhotovena i šňůrka kolem pasu. Šatečky se zapínají na patentku vzadu pod kapucí. Krátká pelerínka se připíná zvlášť. Neodmyslitelý batůžek je zhotovený z režného plátna a olemovaný kůží. Spony na batůžku jsem udělala z kancelářské sponky. Batůžek je funkční a lze do něj uložit věci. Původně uvažovanou knížku do ruky jsem ale už nestihla vyrobit.


Další postavu, kterou jsem chtěla vytvořit byl bojovník Gallinacio.

Váhala jsem, kterého z panáků na jeho postavu použít, tak jsem hráči dala na výběr.

Hráč si vybral toho se všitými vlásky, takže jsem začala shánět bílé vlasy, ale to se ukázalo jako problém. Nakonec mě napadly paruky na karnevaly, takže jsem objednala bílou paruku a mám bílé vlásky do zásoby. Výroba šatiček byla zatím jedna z nejnáročnějších.

Gallimu jsem nejdřív vyrobila z černého umělého žerzeje triko a přiléhavé kalhoty. Navrch má tzv. přehoz, který je z jednoho kusu. Použila jsem hedvábný satén a na olemování červené čisté hedvábí (opět padl za oběť jeden hedvábný šátek). Na prsou vyšitý emblém mi dal dost přemýšlení a pak i práce. Meč je naaplikovaná zlatá stužka, vavřínové listy kolem jsem vyšívala zlatým dracounem a to bylo nejhorší, přesto že to tak nevypadá. Ale lepší materiál jsem po ruce neměla. Černý kožený opasek má sponu vyrobenou z měděného silnějšího drátku a jsou na něm zavěšené dvě spojené pochvy na meče. Holínky jsou rovněž z černé kůže a vzadu se šněrují. Plášt s kapucí je ušitý z červeného transparentu a olemovaný černou polyesterovou podšívkou.


Svět RP hry Equilibrie je sice fantazijní, nicméně s mnoha reáliemi a tak se zde nevyskytují jen mocní čarodějové a silní bojovníci. V královském městě Tirianu najdete i dům s červenou lucernou a tím pádem i kněžky lásky. Nejznámější lehké děvy jsou sestry Kentovy, které nejstarší řemeslo zdědily po své elfí matce - že nemají jednoho otce je patrné na první pohled. Nejstarší je zrzečka Adella, prostřední Amanda s pletí tmavší barvy a nejmladší plavovláska Alyshia se zvonivým smíchem.

A takhle vypadají v mém ztvárnění

Nejvíc práce mi dala samozřejmě Adella v pirátském oblečku. Na obleček jsem použila černý a červený satén. Přes úzké červené kalhoty má ještě černé bikinky. Živůtek je černě olemovaný a zdobený černými korálky. Náramenice jsou olemované zlatým dracounem a pošité zlatými korálky. Opasek je z černé kůže. Botičky jsem jen polepila černou kůže, protože na tak malou nožičku dělat holínky jsem si netroufla. Amanda s Aly mají shodný obleček - spodní kalhotky a jednoduché zavinovací šaty. Jsou z lurexu, olemované uzounkou bílou stužkou, kterou jsem použila i jako vázačku v pase. Amanda má na stehně připevněnou dýku v pochvě z bílé kůže a Alyshia má na stehně vytetovaného draka. Toho namalovala přítelkyně mého syna Jitka.


Kamarádka, se kterou se známe již déle, a které také hraje, má postavu vzorné manželky a matky. Takhle vypadá Zlatka ve hře:

Myslím, že se docela povedla

Na šatičky jsem použila umělé hedvábí s žakárovým vzorem, ale protože bylo bílé musela jsem ho obarvit. Barva moc nechytala, ale alespoň modrý nádech se povedl. Živůtek šatů je z modré viskozy, na šněrování jsem použila bílou mulinku. Vysoké manžety jsou z bílého plátna, olemované částí nějaké porty, výstřih lemuje bílý kanýrek. Vespod má panenka spodničku z bílého saténu. Botičky i náušnice jsou plastové od nějaké jiné panenky, ale postava ve hře má velmi podobné, tak jsem je použila. Miminko bylo dělané již před časem, ale na Zlatčinou Katy se hodilo.


V lesích kolem města Tirianu žije i skupinka divochů - jsou to elfové s tmavou pletí, jsou bezprostřední a hraví a mluví svým vlastním jazykem. Jsou to zdatní lovci, jen medvědy neloví, protože "goro béra" - neboli velký medvěd je jejich bohem. Skupinku tvoří hlavně Síva - jediný muž a jakýsi náčelník, Madla, Lena a Tara.

Jejich oblečky jsou velmi jednoduché, chodí spíš neoblečeni než oblečení a tak byly šatičky hotové poměrně rychle. Přítelkyně mého syna Jitka si z balzy sama vyřezala a nabarvila luky pro Madlu a Sívu. Čelenka pro Taru je paličkovaná a kombinovaná z kouskem kůže a korálky. Nejvíc práce mi ale dal toulec na šípy pro Sívu - je kožený a lepit a skládat na okraje trojúhelníčky kůže bylo docela náročné.

a tady jsou všichni, včetně Madlina věrného psa Límy


Další postavička, se kterou hraju je druidka Ania, bledá půlelfka.

Panenka, kterou jsem na ni použila, je ze speciální edice a tak pořizovací cena byla dost velká, ale vhodnější jsem nenašla. I tahle má, stejně jako postava, něžný a naivní výraz. Původně měla ofinu, takže jsem ji musela částečně převláskovat. Výroba šatiček nebyla složitá, jen jsem musela látku na šatičky celou svisle prošít na stroji. Použila jsem syntetickou podšívkovinu a olemovala šedou viskozou. Na pásek a chrániče na ručičky jsem použila stuhu, spony jsou z kancelářských svorek. Sametový plášť je podšitý. Jen botičky jsou originál, protože na jejich výrobu si stále netroufám


Takhle vypadá Joannka ve hře - bledá mniška, téměř albínka se světlými vlásky.

Stále jsem nemohla najít dostatečně bledou panenku, s tvářičkou, která by něžné Joannce odpovídala. Nakonec jsem použila tělíčko od jiné panenky a hlavičku od nějaké víly s modrýma nožkama a třpytivýma plavkama. Vlásky, původně světle hnědé, byly zapatlané nějakým lepidlem a dalo dost práce je odstranit. Ani barva vlásků, které jsem sehnala, nebyla dost světlá, takže jsem nakonec dělala melírované - jednotlivé pramínky jsou namíchané z blond a bílých vlásků. Šatečky jsou stejné jako u předchozí postavičky Anie, jen v bílé barvě. Proto jsem alespoň vyšila zadní díl pláště, na který jsem použila bílý fleece. Joanna má také bílé punčochové kalhoty ze starých punčocháčů.


Hru Equilibrie hraje i můj syn Martin, jehož postavu barda se jménem Martin Ten s kytarou, jsem nemohla vynechat.

Jeho postava už není nejmladší, a proto při převláskování jsem do hnědých pramínků namíchala i bílé, aby vznikl dojem prošedivělých vlasů. Oblékla jsem mu černé kalhoty ze syntetické podšívkoviny a kazajku s opaskem z hedvábného žoržetu. Kazajka je na předním dile zdobená úzkou černou portou, stejně jako okraje výložek. Na okraj asymetrického límce je našita úzká sametka a na ní jsem našila konické korálky, které představují ozdobné kovové nýty. Sponu opasku tvoří knoflík bez dírek a malý kroužek. Kožené botičky v kombinaci černé a šedé se šněrují vzadu. Kytara je vyřezaná z balzy, boky jsou ze zažehlovací pásky na hrany nábytku. Jako struny mi posloužila stříbrná nit a kolíčky jsou z korálků.


Hra Equilibrie má i své forum, kde kromě informací, názorů a rad uveřejňují zruční hráči i své obrázky ze hry, takže i já začala fotografie mých postaviček na foru zveřejňovat. Kladné ohlasy na panenky mi samozřejmě dělají moc dobře a jsou pro mě hnacím motorem. Objevují se i žádosti o ztvárnění dalších postav a to jsou pro mě výzvy. Jednou z výzev byla i žádost o postavičku bojovníka Nica v plnoplátové zbroji

Že to nebude legrace, jsem věděla, ale namořila jsem se s tím hodně a s výsledkem taky nejsem moc spokojená, ale líp jsem to nedokázala.

Nica jsem nejdřív oblékla do černých úzkých kalhot z žerzeje a trika s rolákem ze zlatého lurexu, s rukávy ze stříbrného latexu. Z toho je halena s krátkým vrchním rukávem. Okraj spodního rukávu je ukončen chráničem zápěstí ze zlaté folie.

Obuty má vysoké boty kombinované z černé kůže, zlaté koženky a stříbrného latexu. Kolenní chrániče jsou z alobalu a zlaté folie. Ozdobu z drakem, kterou má Nico na krku jsem vystříhala a poslepovala z černé kůže.

Nejhorší na výrobu byly zlaté "kalhoty" které mají vytvářet dojem kroužkové zbroje. Nakonec jsem je upletla z nějaké zlaté příze, ale pletenina se vytahovala a párala jsem nesčetněkrát.

Další vrstvu - jakousi stříbrnou suknici, jsem ušila jako zástěru z černého monofilu a pošila stříbrnými flitry a zlatými a stříbrnými korálky.

Pak už zbývalo jen dodělat chrániče na ramena a na lokty z plechu z nějaké paštiky, které jsem pomalovala zlatou barvou a přichytila pár stehy, kožený opasek se sponou z hodinek a rukavice. Ty jsem nakonec vyřešila nalepením pokovovací folie přimo na ručičky panáka.


Jitčinou postavou je také *neotesaná* Laura

Na Lauru jsem nemohla použít běžnou panenku, ale podařilo se mi sehnat figurku bojovné Xeny a tak se převláskováním změnila v Lauru. Oblékla jsem ji do béžového trička a přiléhavých kalhot z tenkého úpletu a semišové "kovářské" zástěry. Přes holeně má semišové chrániče vzadu zašněrované. přes zástěru má opasek s nýty - v mém podání zlatými korálky - vzadu na kovovou sponu. Na opasku má zavěšenou malou koženou mošničku. Stejnou kůži jsem použila i na polepení botiček. Přes ramena má jednoduchý sametový plášť


Při tvorbě postavy ve hře si každý volí, jaká bude jeho postava. Jaké bude mít jméno, povolání, zda bude dobrá či zlá, jestli to bude člověk, elf, nebo půlčík a samozřejmě i jak bude vypadat. Tyto detaily si vybírá z určité nabídky, ale ta samozřejmně není neomezená. A člověk - hráč je tvor ješitný a tak většinou chce mít svoji postavičku co nejhezčí a proto se některé typy tváří objevují častěji než jiné - viz například postavy Nica a Martina. Proto jsem chtěla udělat i postavy, které jsou svým vzhledem jiné a tím výjimečné.

Proto jsem se rozhodla udělat postavičku Serbitara Draga, bledého bělovlasého *souchotináře*. Bohužel jeho obrázek ze hry jsem už nenašla.

Panák, kterého jsem na postavu Serbitara použila, patřil mezi ty "vytlemené", takže prvním počinem bylo vyříznutí zubů a aspoň částečné zmírnění idiotského úsměvu. Panák pak dostal nové vlásky. Serbitar nosí kroužkovou košili, kterou jsem ušila z hnědého saténu a posila stříbrnými flitry a šosy košile ze stříbrného latexu. Kalhoty jsou zkhaki plátna a vyšívaný dlouhý kabátec s velkým límcem ze šedého plátna. Botičky jsou originál od Matella a štít je vyřezaný z tenké balzy.


Mezi výjimečné postavy patřil i okřídlený strážný Tonny

Když jsem objevila na Aukru tuhle panenku, bylo rozhodnuto, přestože jsem původně její tvorbu neměla v úmyslu. Říkala jsem si, že brnění a ještě křídla je trochu moc náročné, ale jsem ráda, že se podařil. Pod brněním má Tonny z modřého žerzeje přiléhavé kalhoty a triko bez rukávů. Brnění je, stejně jako u postavy Nica, upletené ze zlaté příze a aby drželo tvar, je olemované modrým acetátovým hedvábím. Rukávy jsou ze stříbrného latexu a chrániče ramen i loktů jsou vystřižené z plechové krabičky od paštiky. Vysoké botičky jsou kombinované ze stříbrného latexu a zlaté koženky a vzadu se šněrují. Vrchní část křídel je vymodelovaná ze samotvrdnoucí hmoty, do které jsou zapíchané měděné dráty a přes ně je napnuta punčocha. Celá křídla drží na ramenou další drát, provlečený pod brnění. jako rukavice jsem i Tonnymu nalepila pokovovací folii přímo na ručičky. Lucernička je ze čtvrtky a igelitové folie a Tonny dostal i svého Juráška


Jednou z výzev od spoluhráčů bylo, abych udělala trpaslíka. nejdřív jsem to odmítala, ale pak jsem objevila na Mimibazaru panenky Bratz. Panenky jsou o něco menší než Barbie, měří asi 25 cm a vyznačují se velikou hlavou, nepřiměřeně malým a hubeným tělíčkem a končenitami. Napadlo mě, že by z takové mohl vzniknout trpaslík, takže jsem 2 panáky Bratz koupila.

Postava trpaslíka Vracase vypadá ve hře takhle

Bohužel panenky Bratz jsou z tak tvrdé hmoty, že převláskování bylo utrpení a výrobu plnovousu jsem musela řešit podobně, jako je vyrábí paruky. Pak jsem musela Vracasovi vytobit pořádné tělo a pak teprve jsem mu oblékla kalhoty a kazajku z modrého plátna a kožený černý opasek se sponou, vystřiženou z plíšku. Přes oblek má vlněný červený kabátec, olemovaný zlatavým saténem a zdobený výšivkou z černé mulinky a modrý plášť, zlatě lemovaný. Botičky má originál.


Když jsem v roce 2010 začínala hrát, patřily mezi nejznámější postavy Alkaran a Nephtys

Obě elfí slečny jsou ze specielních edic panenek Barbie a jsou menší a drobnější, než klasické Barbie.

Alkaran je ve hře černovlasá, ale nechtělo se mi panenku převláskovávat. Obleček má ušitý z pružného úpletu, živůtek je olemovaný červenou stužkou a ozdobený bílými korálky. Zapíná se vpředu na háček, skrytý korálkem, natřeným na bílo. Botičky jsou polepené kůží a bílé orzdoby jsou také jen namalované.

Kněžka Nephtys má šaty z bílého saténu a ze stejného materiálu je i spodní sukně. Šaty jsou olemované zlatoustužkou a flitry a doplněné náhrdelníkem z korálků.


Další postavou, která už byla ve hře velmi dlouho byla další elfka Aris.

Výroba některých panenek mě bavila víc, jiná míň, možná i tím, jak se mi který obleček líbil. Postavička Aris se mi dělala moc dobře a myslím, že je to na ní i vidět. Aris má oblečené přiléhavé kalhoty z pružného úpletu, košili s límcem a do pasu "zapínáním" na zlaté knoflíčky - korálky, od pasu má jakýsi šůsek, zdobený zlatým dracounem a opaskem s ozdobnou sponou. Navrch má dlouhý kabát s hlubokými rozparky, podšiný červeným hedvábím. Košile i kabát jsou z polyesterové podšívkoviny. Vysoké boty jsou polepené kůží a ozdobené zlatým dracounem a portičkou.


Postavy ze hry jsem tvořila, pokud byly "jiné" nebo, chcete-li "výjimečné", zkrátka mě něčím zaujaly. Jen jednou jedinkrát jsem podlehla přemlouvání hráčky, abych vytvořila panenku podle její postavy. Dost dlouho jsem odolávala, protože to byla nepříliš zajímavá postava, ale hlavně nosila obleček, ve kterém každá postava, bez ohledu na pohlaví, vypadala jako přezrálá hruška.

Naštěstí obleček není příliš zdobený, takže mi nakonec ani moc času nezabral. Na komplet jsem použila měňavý polyester lemovaný zlatou portičkou, jakýsi modrý trikot oblečený přes obleček, je z polyamidového žerzeje a na pláštík, stejn jako na polepení vysokých bot jsem použila fialový transparent


Postava Catigerna byla pro mě další zajímavou postavou. Takhle vypadal ve hře:

Na postavu jsem použila figurku nějakého svalnatého bojovníka, koupenou jako mnoho dalších na Aukru. Hlavní zásluhu na téhle postavičce má opět Jitka, která na obleček Catigerna namalovala obrázky. Halena i kalhoty jsou ze směsi polyesteru s bavlnou, zdobené zlatou portičkou a dracounem, plášť je z batikovaného hedvábí. Botičky, opasek i pochva na meč jsou z kůže ze starých rukavic.


Prapodivná figurka Kena od Matella, jakéhosi míšence s blond ježkem na hlavě mě inspirovala k vytvoření potetovaného, holohlavého Debalzaqua Tobiramy.

Na přání hráče jsem mu neoblékla obleček na fotce ze hry, ale společenský oblek. Ano, i takové mohou ve hře postavy mít.

Kresba Tobiho tetování je opět Jitčinou prací. Přes saténovou košili s krajkovým fižím a kanýrky na rukávech má oblečenou vestu z černé krajky, podložené temně šedou lesklou látkou, knoflíčky jsou malé korálky. Klasický oblek je ušitý z původního smokingu.


Ve hře byla partnerkou Tobiho jedna z mých dalších postav, zrzečka Kasiopea.

Šaty, které má Kasi ve hře a které jsem ušila i panence jsem si sama navrhla a DM (dungeon master neboli správce jeskyně) mi je udělali. Živůtek je ušitý modrého a bílého saténu, pošitý zlatými korálky a lemovaný zlatým dracounem. Krajková sukně je také podložena modrým saténem.


Postava slepé bardky Sarah je tzv. epizodní postavou, se kterou hraju jen příležitostně, když je potřeba. Šatečky z hedvábného žoržetu jsou zdobené stříbrnou portou a úzkou portičkou, v rozích vrchní sukně vyšitou aplikací. Plášť je ze stejného odstínu čistého hedvábí.


Poslední postavou, kterou jsem udělala, byla Anade. Šatečky, které má oblečené, jí ve hře ušila jiná z mých postav, Ania.

Panenka má šaty z vrapovaného polyesteru, kombinované s temně stříbrnzm živůtkem, pod prsy ozdobené pásečkem s malou broží. Vrchní sukně je z černé krajky,na okraji pošitá stříbrnými korálky. Dlouhé rukavice jsou ze stejného materiálu jako šaty a protože je Anade dáma, dostala i krajkový šál, prošitý stříbrnou nití.


ZPĚT NA HLAVNÍ STRANU